W ramach konkursu „odLOTTOwe ferie 2025” Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej wspiera realizację zimowych obozów stacjonarnych dla uczniów szkół podstawowych poprzez udzielanie darowizn celowych w wysokości 10 000 lub 17 000 zł (w zależności od wybranej przez beneficjenta opcji) na sfinansowanie kosztów realizacji zajęć podczas ferii zimowych.
W konkursie mogą wziąć udział:
- organizacje pozarządowe (w tym fundacje i stowarzyszenia) oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne, które prowadzą działalność pożytku publicznego w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U.2023.1571 t.j. z dnia 27.03.2023), które w swoich celach statutowych mają działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży, zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
- jednostki sektora finansów publicznych określone w art. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U.2023.1270 t.j. z dnia 04.07.2023) prowadzące działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży (np. jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, państwowe i samorządowe instytucje kultury),
- koła gospodyń wiejskich.
Organizacja obozu – wymagane warunki:
- Wnioski o darowiznę mogą składać w/w organizacje mającą swoją siedzibę WYŁĄCZNIE na terenach gmin wiejskich lub wiejsko – miejskich z liczbą mieszkańców nieprzekraczającą 30 000 mieszkańców (wg danych ze strony Internetowej Lista gmin w Polsce (spis gmin, mapa gmin, liczba ludności, wyszukiwarka, gminy miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie).
- Organizacja obozu musi mieć charakter niekomercyjny (organizator obozu nie może osiągnąć zysku).
- Uczestnikami obozu mogą być wyłącznie uczniowie szkół podstawowych.
- Obóz może być realizowany wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w terminach zgodnych z terminami ferii zimowych ogłoszonych przez MEiN na 2025 rok w każdym województwie.
- Organizacje z poszczególnych województw mogą składać wnioski wyłącznie zgodnie z podanym poniżej harmonogramem:
– I termin: pomiędzy 2 a 11 stycznia 2025 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
– II termin: pomiędzy 9 a 18 stycznia 2025 r. –podlaskie, warmińsko-mazurskie;
– III termin: pomiędzy 16 a 25 stycznia 2025 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
– IV termin: pomiędzy 30 stycznia a 8 lutego 2025 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
Wnioski złożone poza w/w terminami będą odrzucone z przyczyn formalnych.
- Każdy obóz powinien spełniać następujące warunki:
a. liczba uczestników musi wynosić co najmniej 10 osób, górny limit liczby uczestników nie jest określony;
b. trwać 5 (pięć) dni roboczych ( od poniedziałku do piątku);
c. dzienny czas zajęć nie może być krótszy niż 5 (pięć) godzin zegarowych;
d. mieć charakter stacjonarny (tj. bez noclegów);
e. mieć charakter wypoczynkowy, powinien zawierać zajęcia sportowe, kulturalne, edukacyjne, rekreacyjne itp;
f. w każdym dniu zajęć uczestnicy muszą mieć zapewnioną nie mniej niż 1 (jedną) godzinę aktywności ruchowej oraz nie mniej niż 1 (jedną) godzinę zajęć o charakterze manualno-artystycznym, za wyjątkiem dni kiedy planowana jest wycieczka/atrakcja poza miejscem organizacji zajęć stacjonarnych i trwa ona przez 5 godzin;
g. zorganizowane zajęcia muszą być zaplanowane w taki sposób aby wypełnić cały czas pobytu uczestnika na obozie – w planie nie należy uwzględniać tzw. „czasu wolnego”;
h. każdego dnia obozu Organizator jest zobowiązany do zapewnienia uczestnikom przynajmniej jednego ciepłego posiłku (tzw. danie obiadowe);
- Kadra prowadząca zajęcia na obozie musi składać się wyłącznie z osób posiadających uprawnienia zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Organizator obozu jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o uprawnieniach kadry oraz osobnego oświadczenia dotyczącego Standardów ochrony małoletnich.
- Fundacja przewiduje 2 (dwa) warianty dofinansowania do obozu. Organizator wybiera jeden z nich.
– Wariant podstawowy – obejmuje następujące kategorie darowizny: wyżywienie uczestników, wynagrodzenia kadry, materiały oraz żywność do prowadzenia zajęć, ubezpieczenie NNW uczestników i kadry oraz ubezpieczenie OC kadry, drobne nagrody w konkursach.
Zryczałtowana kwota darowizny wynosi w tym przypadku do 10 000 PLN.
– Wariant rozszerzony – obejmuje następujące kategorie darowizny: wyżywienie uczestników, wynagrodzenia kadry, materiały oraz żywność do prowadzenia zajęć, ubezpieczenie NNW uczestników i kadry oraz ubezpieczenie OC kadry, drobne nagrody w konkursach oraz wycieczki i inne atrakcje np. wyjścia na basen, lodowisko, do kina, muzeum, na warsztaty zewnętrzne.
W tym przypadku zryczałtowana kwota darowizny wynosi do 17 000 PLN.
- Darowizna może zostać przeznaczona wyłącznie na: wyżywienie, wynajem obiektów sportowych, wynagrodzenia kadry, bilety wstępu na atrakcje, materiały niezbędne do prowadzenia zajęć, drobny sprzęt sportowy, transport w ramach dojazdu do obiektów /miejsc odbywania się zajęć i ubezpieczenie NNW uczestników i kadry oraz ubezpieczenie OC kadry.
- Koszty organizacyjne jak wynagrodzenia kadry, nie mogą stanowić więcej niż 10% kwoty darowizny (czyli 1 000 lub 1 700 zł w zależności od wyboru wariantu).
- Wkład własny nie jest wymagany.
- Fundacja LOTTO ma prawo do przyznania zmniejszonej kwoty darowizny.
- Każdy wnioskodawca ma prawo do wnioskowania o darowiznę na jeden obóz.
- Liczba uczestników obozu oraz zasady jego realizacji muszą być zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
Ocena wniosków będzie dokonywana przez zespół ekspertów, według kryteriów:
- ocena formalna w zakresie spełnienia warunków objętych Regulaminem;
- ocena merytoryczna, oceniająca przygotowanie merytoryczne programu obozu, warunki realizacji obozu, zasoby rzeczowe i kadrowe Organizatora oraz źródła finansowania;
- wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń dla poszczególnych terminów ferii;
Aby złożyć wniosek należy:
- Zapoznać się dokładnie z Regulaminem konkursu „odLOTTOwe ferie 2025”.
- Kliknąć w przycisk „Złóż wniosek” znajdujący się poniżej.
- Wybrać rodzaj konta „Organizacja” i zarejestrować się w generatorze wniosków (do rejestracji niezbędny będzie NIP organizacji) lub zalogować się, jeśli organizacja posiada już konto.
- Nacisnąć przycisk „wnioski” i wybrać program „odLOTTOwe ferie 2025”.
- Po wypełnieniu wszystkich zakładek i dołączeniu wymaganych dokumentów należy nacisnąć przycisk „Złóż wniosek”.
! UWAGA !
! Prosimy pamiętać o aktualizacji dokumentów. Jeśli Organizator posiada już konto w generatorze wniosków – nieaktualny wyciąg z KRS-u oraz skan statutu może być przyczyną uzyskania mniejszej liczby punktów przy ocenie wniosku.
! Wnioski złożone do innego programu nie będą rozpatrywane w konkursie „odLOTTOwe ferie 2025”.
! Dane wpisywane do formularza nie zapisują się automatycznie, za każdym razem przed zamknięciem generatora wniosków należy zapisać wprowadzone dane (przycisk „Zapisz”). Wniosek zostanie złożony, jeśli wybrany/kliknięty zostanie przycisk „Złóż wniosek”.
! System uniemożliwia złożenie wniosku, w przypadku gdy nie są wypełnione wszystkie pola albo dołączone wymagane załączniki.
! Po złożeniu wniosku nie będzie możliwe jego poprawienie oraz dołączenie dokumentów.
! Decyzja o przyznaniu darowizny jest ostateczna i nie podlega odwołaniu. Fundacja nie udziela wyjaśnień dotyczących powodów przyznania lub nieprzyznania darowizny oraz nie udziela informacji o przydzielonej punktacji.
! UWAGA !
! Organizator jest zobowiązany do realizacji obozu zgodnie z założeniami zawartymi we wniosku.
Złóż wniosek
Wzory dokumentów do pobrania:
– Regulamin
– Harmonogram
– Załącznik 3: lista uczestników obozu OF 2025
– Załącznik 4: lista obecności uczestników zajęć OF 2025
– Załącznik 5: dziennik zajęć OF 2025
– Załącznik 6: oświadczenie rodzica OF 2025
– Załącznik 7: oświadczenie Organizatora OF 2025
Wyniki konkursu „odLOTTOwe ferie 2025”