11.07.2024

To był wyjątkowy wieczór w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. 5 lipca w obecności zgromadzonych gości, przedstawicieli władz, trenerów i zawodników zapłonął prawdziwy olimpijski ogień. Ten nawiązujący do pięknej tradycji symbol oznacza, że XXX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich „Lubelskie 2024” została uroczyście otwarta. Organizację zawodów po raz kolejny wspiera nasza Fundacja.

Na scenie zaprezentowały się poczty 16 województw, a ogień do znicza został przeniesiony przez ambasadorów jubileuszowej edycji Olimpiady: Mariusza Siembidę, Bartosza Kitlińskiego i Zuzannę Mazurek. Podczas uroczystości odczytane zostały listy do uczestników OOM skierowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę i Ministra Sportu Sławomira Nitrasa. Szczególnym momentem było przekazanie przez panią Katarzynę Kaszubę, przedstawicielkę Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej, symbolicznego czeku na zakup sprzętu sportowego.

Do tej pory Lubelszczyzna trzykrotnie gościła uczestników olimpiady młodzieży, ale wyłącznie w sportach halowych: w 1999, 2005 i 2020 roku. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich odbywa się w województwie lubelskim dopiero po raz pierwszy. To największe zawody sportowe w Polsce, które jednocześnie mają rangę mistrzostw Polski w poszczególnych sportach. Rywalizują w niej dzieci i młodzież w wieku 13-17 lat.

XXX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich zakończy 29 sierpnia wraz z końcem zmagań w żeglarstwie w Dziwnowie. Organizację zawodów wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz lokalne samorządy z miastem Lublin na czele.

Organizatorem Olimpiady jest Lubelska Unia Sportu, a Gospodarzem Województwo Lubelskie. Wydarzenie objął Patronatem Honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. Młodych sportowców wspiera Polski Komitet Olimpijski, Ministerstwo Sportu i Turystyki i Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.