Siedem medali olimpijskich, dwanaście krążków mistrzostw świata i czternaście mistrzostw Europy – to dorobek gwiazd polskiej lekkiej atletyki, które spotkają się w piątek i sobotę z finalistami akcji „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie 2022”. Finał cyklu zawodów wspieranych przez Fundację LOTTO odbędzie się na obiektach warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
Finaliści, dokładnie 576 osób, zostali wyłonieni w szesnastu zawodach eliminacyjnych, które we wrześniu odbyły się we wszystkich województwach. Dzięki temu wybrano reprezentacje szesnastu regionów, które przyjadą do Warszawy, by walczyć o zwycięstwo w całym cyklu.
– Są dwa aspekty tej akcji. Po pierwsze to fantastyczna sprawa, że organizowane są takie zawody, które przypominają mistrzostwa dla profesjonalistów, mają pełną oprawę i odbywają się na dobrze przygotowanych obiektach. Ale jest jeszcze coś innego, też bardzo ważnego. Młodzież ma okazję poznać wielkie gwiazdy polskiej lekkiej atletyki, a naszą rolą jest zachęcić je do uprawiania sportu – mówi Małgorzata Hołub-Kowalik, mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Tokio, ambasadorka „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich 2022”.
Oprócz Hołub-Kowalik, na obiektach AWF pojawią się także inni mistrzowie olimpijscy – Dawid Tomala, Tomasz Majewski i Wojciech Nowicki. Będzie też cała plejada innych gwiazd polskiej lekkiej atletyki, m.in. Kornelia Lesiewicz, Anna Jesień, Wioletta Frankiewicz, Patrycja Wyciszkiewicz, Paweł Wojciechowski i Damian Czykier. To właśnie ta grupa zgromadziła tak imponującą liczbę medali – pięć złotych, jeden srebrny i jeden brązowy na igrzyskach, jeden złoty, cztery srebrne i siedem brązowych na mistrzostwach świata oraz pięć złotych, dwa srebrne i siedem brązowych na mistrzostwach Europy.
– Każdy z nas zaczynał tak samo. Zaczynaliśmy od zawodów dla dzieci i pokazujemy, że można dojść daleko. Wiadomo, że igrzyska olimpijskie to jest najważniejszy czas dla większości sportowców, a na pewno lekkoatletów, więc mam nadzieję, że na dzieci nazwa tego programu zadziała mobilizująco i motywująco – mówi Paweł Wojciechowski.
– To wielka frajda brać udział w takich wydarzeniach. I jednocześnie zazdrość, bo w czasach, gdy ja zaczynałem to takich imprez nie było. Te dzieciaki mogą pokochać sport. Na pewno większość z nich nie będzie mistrzami w lekkiej atletyce, ale dzięki aktywności fizycznej mogą być zdrowsze i bardziej szczęśliwe – dodaje Wojciech Nowicki.
Impreza rozpocznie się w piątek od nagrodzenia wszystkich finalistów fantastycznym koncertem – gwiazdą wieczoru będzie Staschka, a na scenie pojawią się także m.in. solistki z zespołu MazurKids. Również w piątek otwarta zostanie Strefa Młodego Olimpijczyka, gdzie będzie można sprawdzić się w uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych, a także z wiedzy na temat hymnu RP. Zawody sportowe rozpoczną się w sobotę o godz. 10. Będzie uroczyste zapalenie znicza olimpijskiego oraz prezentacja reprezentacji województw. Zawody potrwają do około godziny 16.00.
– Naszym głównym założeniem przy organizacji „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich” było zainteresowanie młodych ludzi uprawianiem lekkiej atletyki. Patrząc choćby po liczbie dzieciaków, którzy wystąpili w eliminacjach widać, że potencjał jest bardzo duży. Mam nadzieję, że w tej grupie, która w sobotę pokaże się na stadionie AWF, są przyszli mistrzowie – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
W eliminacjach „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich 2022” wystartowało ponad dziesięć tysięcy młodych adeptów lekkiej atletyki, którzy rywalizowali o miejsca w kadrach swoich województw na zawody finałowe. Każdorazowo młodych sportowców odwiedziły gwiazdy polskiej lekkiej atletyki, z mistrzami olimpijskimi i świata na czele.
Zarówno w piątek, jak i sobotę otwarta będzie Strefa Młodego Olimpijczyka, a w sobotę na stanowisku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych uczestnicy będą mogli wyrobić sobie dokument tożsamości, oczywiście nieformalny, oraz wziąć udział w czerpaniu papieru i konkursach dotyczących PWPW.
—
Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja Lotto.