INFORMACJE O PROGRAMIE

Program Kumulacja Aktywności został stworzony w oparciu o badania, które wyraźnie zaznaczyły problem niskiej aktywności fizycznej wśród młodych Polaków, dlatego też fundacja od kilku lat stara się zachęcać młodzież do podejmowania szeroko pojętej aktywności fizycznej poprzez promowanie ruchu i zdrowego trybu życia. Celem Programu jest zachęcanie młodzieży do aktywności fizycznej poprzez dawanie możliwości unikalnej szansy na trening pod okiem utytułowanych sportowców – olimpijczyków, mistrzów świata, Europy, Polski. Uczniowie mają możliwość pracy bezpośrednio z tymi, którzy osiągnęli sukces, mogą spróbować siły w różnorodnych dyscyplinach i przekonać się, że sport może być świetną zabawą. W ramach Programu zorganizowane zostaną bezpłatne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży w 50 grupach na terenie całego kraju.
Prowadzący wybierani są w konkursie, a prowadzone przez nich zajęcia są różnorodne, realizowane na podstawie autorskiego projektu przedstawionego w składanym do Programu wniosku. Dodatkowo na zajęciach realizowane są ćwiczenia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, które przyczyniają się do skorygowania ewentualnych zaburzeń w rozwoju motorycznym, uczą jak zapobiegać nieprawidłowym postawom i powstawaniu zaburzeń statyki ciała. Należy podkreślić, że dziecko zdrowe fizycznie ma większe możliwości do rozwoju intelektualnego oraz większe chęci do podejmowania różnych działań społecznych.

Osoby, które mogą składać wniosek:

• pełnoletnie,
  • niekarane,
  • posiadające zdolność do czynności prawnych,
  • spełniające wszystkie warunki regulaminu.

Dokumenty, które należy załączyć do formularza:

• zaświadczenie o posiadaniu przez zgłaszającego uprawnień do prowadzenia zajęć sportowych;
  • aktualne zaświadczenie o niekaralności zgłaszającego (nie starsze niż 3 miesiące licząc od dnia składania dokumentów do konkursu).

Autorski projekt powinien uwzględniać następujące wytyczne:

a) zajęcia sportowe będą skierowane do młodzieży w wieku 11-15 lat (tj. osób urodzonych w latach 2009-2013), o różnych predyspozycjach fizycznych i umiejętnościach sportowych, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży dotychczas mało aktywnej sportowo;
b) zajęcia sportowe będą nieodpłatne dla ich uczestników;
c) zajęcia nie mogą być realizowane w ramach lekcji WF ani innych zajęć pozalekcyjnych, np. SKS;
d) zajęcia mają za zadanie podnosić sprawność fizyczną dzieci i młodzieży, mogą opierać się na ćwiczeniach z różnych sportów i aktywności fizycznych, powinny być urozmaicone i atrakcyjne, zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców;
e) zajęcia mają zawierać wykorzystanie ćwiczeń gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń kształtujących prawidłowy rozwój kręgosłupa, przedstawione w filmach w ramach programu „Zdrowa postawa to podstawa”;
f) rekrutacja do zajęć powinna obejmować młodzież dotychczas mało aktywną fizycznie, która nie uczęszcza na zorganizowane inne zajęcia sportowe i nie brała udziału w poprzednich edycjach Kumulacji Aktywności;
g) Zgłaszający powinien aktywnie uczestniczyć we wszystkich zajęciach;
h) zajęcia sportowe powinny być realizowane i równomiernie rozłożone w okresie pomiędzy 2 września 2024 r. a 31 maja 2025 r., średnio dwa razy w tygodniu, w tym co najmniej 20 (dwadzieścia) spotkań w I etapie realizacji oraz 28 (dwadzieścia osiem) spotkań w II etapie realizacji, o których mowa w § 2 ust. 1 lit. b (ii) Regulaminu;
i) pojedyncze zajęcia sportowe powinny trwać nie krócej niż 90 minut;
j) liczebność grupy w momencie rozpoczęcia cyklu zajęć powinna być nie mniejsza niż 20 osób;
k) zajęcia mają mieć za zadanie przekazać takie wartości jak: fair-play, współpraca, poświęcenie, wzajemny szacunek, ciężka i sumienna praca, patriotyzm, idea olimpizmu ze szczególnym uwzględnieniem przekazania wiedzy historycznej o bohaterach-sportowcach, na jednym wybranym przez prowadzącego przykładzie;
l) Zgłaszający powinien zachęcać opiekunów uczestniczących w Programie dzieci i młodzieży do uprawiania sportu razem z nimi – co najmniej dwa zajęcia w każdym z etapów realizacji zajęć, o których mowa w § 2 ust. 1 lit. b (ii) powinny odbywać się z udziałem opiekunów i innych członków rodziny uczestników;
m) w trakcie co najmniej jednych zajęć w autorskim projekcie powinno zostać zaplanowane przekazanie wiedzy historycznej o bohaterach-sportowcach.

Aby złożyć wniosek należy:

• Zapoznać się z regulaminem Programu „Kumulacja Aktywności – 12. edycja”.
  • Przygotować autorski projekt, spełniający wszystkie warunki regulaminu, w tym harmonogram działań i preliminarz kosztów.
  • Kliknąć w przycisk „złóż wniosek” znajdujący się poniżej.
  • Wybrać rodzaj konta „Osoby Fizyczne” i zarejestrować się w Generatorze Wniosków lub zalogować na istniejącym już koncie (w przypadku składania wcześniej wniosków do Fundacji).
  • Nacisnąć przycisk „wnioski” i wybrać program „Kumulacja Aktywności”.
    UWAGA! – Wnioski złożone w innym programie nie będą rozpatrywane w Programie „Kumulacja Aktywności – 12. edycja”.
    UWAGA! – dane wpisywane do formularza nie zapisują się automatycznie, za każdym razem gdy wychodzimy z systemu lub chcemy zrobić dłuższą przerwę należy nacisnąć przycisk „Zapisz”.
    Przy niektórych polach pojawi się dodatkowa informacja z ikonką „i”, na którą należy najechać myszą i przeczytać informację.
  • Po wypełnieniu wszystkich zakładek należy nacisnąć przycisk „Złóż wniosek”.
    UWAGA! – system nie pozwoli złożyć wniosku jeżeli nie będą wypełnione wszystkie pola albo dołączone wymagane załączniki. Po wysłaniu formularza nie ma możliwości nanoszenia zmian i dosyłania dokumentów.

Przystąpienie do Programu poprzez wykonanie czynności, o których mowa w powyżej Zgłaszający:

• akceptuje warunki regulaminu i zobowiązuje się do ich przestrzegania;
  • oświadcza, że autorski projekt nie narusza praw osób trzecich, w szczególności praw autorskich oraz dóbr osobistych oraz nie jest kopią scenariusza składanego w poprzednich latach do Programu Kumulacja Aktywności.