Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Fundacja LOTTO i Totalizator Sportowy uhonorują 100 wyjątkowych studentów, 100 stypendiami na łączną kwotę półtora miliona złotych*.
Z myślą o dalszych losach naszej Ojczyzny postanowiliśmy ufundować stypendia dla stu studentów, prezentujących postawę życiową, która nie pozwala im siedzieć w miejscu, tylko wciąż motywuje by mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Chcemy docenić i wesprzeć młodych ludzi, którzy nie tylko dobrze się uczą, ale przede wszystkim mają bogate zainteresowania, a przez to również szeroką wiedzę; są aktywni i wywołują pozytywne poruszenie w swoim środowisku.
Chcemy, aby patronami programu i inspiracją dla współczesnych, młodych ułanów było małżeństwo: Halina Konopacka i Ignacy Matuszewski – wszechstronnie uzdolnieni Polacy, którzy z ułańską fantazją wykorzystywali swoje zdolności i pasje w służbie Ojczyźnie.
* Na program stypendialny „100 na 100” Totalizator Sportowy przeznaczy część wpływów ze sprzedaży okolicznościowej gry liczbowej Zakłady Specjalne.
Pierwsza dama królowej sportu. Z niezwykłą gracją i w naturalny sposób stworzyła pierwowzór sportowej gwiazdy i nowoczesnej Polki. Niezwykle inteligentna, mówiła w kilku językach, pisała wiersze, malowała obrazy. Łamała stereotypy, wcielając się w różne – pozornie sprzeczne – role i wyznaczała trendy.
10 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zdobyła dla nas pierwszy złoty medal olimpijski! Pierwszy złoty medal kobiecy w historii świata! Dyskobolka, narciarka, oszczepniczka, płotkarka, koszykarka, tenisistka, automobilistka. Wybuch II Wojny Światowej to dla niej test z patriotyzmu. Zdała go celująco: pomagała mężowi Ignacemu Matuszewskiemu wywieźć za granicę polskie złoto.
(źródło: PKOL, folder do wystaw
„Z radości życia. Halina Konopacka”)
„Jedyne moje atuty to dobre poczucie, gaz i szalona chęć zwycięstwa – chęć zwycięstwa tak wielka, że prawie pewność(…). Już pierwszy rzut przekonywa mnie jak bardzo „chcę”, pomaga do „mogę”.
Halina Konopacka
Jeden z najwybitniejszych mężów stanu dwudziestolecia międzywojennego. Był żołnierzem, politykiem, dyplomatą i publicystą. Działaczem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Żył intensywnie i burzliwie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, architekturę w Mediolanie, prawo w Dorpacie oraz nauki rolnicze w Warszawie. Fascynowała go literatura piękna. Pisał wiersze i opowiadania.
Ewakuacja 75 ton polskiego złota przez Rumunię i Turcję i przekazanie tych zasobów do dyspozycji rządu RP czyni go genialnym strategiem i organizatorem. W tej brawurowej akcji brała udział także jego żona Halina Konopacka.
„Bohaterstwem narodu jest poświęcenie teraźniejszości dla przyszłości.
Zdradą w narodzie jest poświęcenie przyszłości dla teraźniejszości.”
Ignacy Matuszewski
są obywatelami Polski mieszkającymi na terenie Polski lub są obywatelami innego państwa, ale posiadają Kartę Polaka
są czynnymi studentami II roku lub wyżej i mają nie więcej niż 26 lat
osiągają dobre wyniki w nauce, posiadają średnią ocen z ostatniego roku studiów nie niższą niż 4,0
realizują swoje zainteresowania w dodatkowych obszarach
podejmują działania na rzecz wzmacniania postaw patriotycznych, społeczeństwaobywatelskiego i środowiska lokalnego, angażują się społecznie
aktualnie nie pobierają stypendium pochodzącego od innej firmy z kapitałem prywatnym
W ramach Programu przyznawane jest roczne stypendium,
wynoszące 1 250 zł brutto miesięcznie, płatne w równych miesięcznych ratach od stycznia do grudnia 2019 r.
Środki z przyznanego stypendium mogą zostać przeznaczone na dalszy rozwój i pogłębianie wiedzy studenta. Zakres możliwego przeznaczenia stypendium to m.in.: kursy, szkolenia, sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne, wyjazdy edukacyjne, obozy sportowe, językowe, uczestnictwo w wydarzeniach branżowych, opłaty za zgłoszenia na konkursy, opłaty rekrutacyjne na studia, sprzęt komputerowy, specjalistyczne oprogramowanie, zakwaterowanie w przypadku zmiany miejsca zamieszkania ze względu na większe możliwości rozwoju i inne elementy mające wpływ na rozwój stypendysty.
Wnioski są oceniane metodą punktową według następujących kryteriów: